Sto dzieł Chełmońskiego czeka na odkrycie
Na aukcjach będą do kupienia prace klasyków powojennego malarstwa i plakatu JaNusz miliszkiewicz
Sopocki Dom Aukcyjny (www.sda.pl) sprzedał w ostatnich dniach za 980 tys. zł sztandarowy obraz Józefa Chełmońskiego „Jarmark na Kresach". To bardzo dobry początek roku. Dzieło ma bogatą udokumentowaną historię oraz legendę.
Chełmoński zamieszkał w Paryżu w 1875 r. Żyło tam już kilkanaście tysięcy artystów ze świata. Konkurencja była ogromna, ale przebił się na rynku. Jego pracami handlował legendarny marszand Adolphe Goupil. Obrazy Chełmońskiego chętnie kupowali Amerykanie. Artysta żył w luksusie. Jednak 15 lipca 1881 r. rząd USA podniósł cła na obrazy importowane z Europy. Wówczas zakupy ustały, a ceny drastycznie spadły. Malarz popadł w biedę.
„Jarmark na Kresach" powstał w Paryżu po pobycie artysty w Tarnopolu w 1881 r. Dzieło kupił adwokat paryski Louis Furnier. W 1924 r. obraz odkupił legendarny warszawski antykwariusz Abe Gutnajer (w sumie nabył 13 prac Chełmońskiego). Nie wiemy, co działo się z obrazem przez kolejnych 60 lat. Ustalenie tego to wyzwanie dla kolekcjonera z pasją badacza. W 1991 r. obraz kupili twórcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta