Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie dekady na liście UNESCO

26 stycznia 2017 | Życie Kujawsko-Pomorskigo | Grażyna Zawadka
źródło: 123RF

Zespół Staromiejski Torunia znalazł się na liście UNESCO 4 grudnia 1997 roku. Wiążą się z tym profity, ale i wyzwania. Trzeba pieczołowicie dbać o zabytkowe obiekty, aby utrzymać zaszczytną pozycję. Czynią to władze miasta, czerpiąc garściami z środków unijnych.

Toruń jest miastem szczególnym, bo jedynym w Polsce, w którym zachował się oryginalny średniowieczny układ ubranistyczny z zabudową od średniowiecza po modernizm. Tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy co krok mogą podziwiać najwyższej klasy zabytki – w Zespole Staromiejskim jest ich ponad 300.

Toruński Ratusz, będący jednym z największych ceglanych, tego typu budynków w Europie, gotyckie kościoły z witrażami i dziełami sztuki, których wnętrza zapierają dech w piersiach, Dom Mikołaja Kopernika czy wzniesiony nad Wisłą Zamek Krzyżacki w unikalnym kształcie podkowy. Imponujące Bramy: Mostowa, Klasztorna czy Żeglarska, która była najważniejszym wejściem do miasta i świetnie zachowane mury obronne.

Uwagę zwiedzających przyciągają także kamienice przy ulicach rodem ze średniowiecza. Kiedyś należały do bogatych kupców lub rzemieślników, którzy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10659

Wydanie: 10659

Spis treści
Zamów abonament