Zwolnienie z VAT można wybrać także w trakcie roku
Podatnik ma prawo rozpocząć korzystanie ze zwolnienia podmiotowego od 1 lutego. Ma jednak wtedy obowiązek złożyć deklarację VAT-7 za styczeń, nawet gdyby to miała być deklaracja „zerowa".
- Od Nowego Roku zmieniłem formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt. Chcę również od lutego skorzystać ze zwolnienia z VAT. Prowadzę mały sklep, nie mam kosztów, zrobiłem remanent, ale w tym roku już mam zakupy towarów na 9 tysięcy złotych zrobione w styczniu. Czy będę musiał rozliczyć się za VAT za styczeń? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się z podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (limit w tej wysokości obowiązuje od 1 stycznia 2017 r.; wcześniej wynosił 150 000 zł). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie mają obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji VAT (prowadzą jedynie tzw. ewidencję uproszczoną) oraz, co do zasady, obowiązku regularnego składania deklaracji VAT (wyjątek od tej zasady dotyczy deklaracji VAT-8 składanych przez zwolnionych podmiotowo podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE). Ponadto, podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego muszą wystawiać faktury tylko na żądanie nabywców (zob. art. 106b ust. 2 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).
Po utracie lub rezygnacji
Korzystanie ze zwolnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta