Luki w zakazie konkurencji trudno uzupełnić
W lojalce obowiązującej po ustaniu zatrudnienia pracodawca może uzależnić wypłatę odszkodowania od składania oświadczeń o wywiązywaniu się z umowy. Na późniejsze dopisanie tego warunku były pracownik musi się zgodzić.
- Spółka zawarła na początku 2016 r. z byłym już dyrektorem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Po zawarciu umowy okazało się, że trudno ustalić, czy były pracownik przestrzega tego zakazu. Prezes spółki wpadł zatem na pomysł zażądania od byłego dyrektora oświadczeń, że nie prowadzi on działalności konkurencyjnej, pod zastrzeżeniem wstrzymania wypłaty odszkodowania. Ma je składać co miesiąc, gdyż taki termin wypłaty poszczególnych rat przewiduje umowa. Czy jest to dopuszczalne? – pyta czytelnik.
Nie. Na nałożenie tego rodzaju zobowiązania jest już za późno.
W opisanym stanie faktycznym pojawiają się dwa problemy. Pierwszy dotyczy tego, czy zgodne z prawem byłoby nałożenie na pracownika obowiązku składania w każdym miesiącu, bądź w innym przyjętym w umowie okresie rozliczeniowym oświadczeń, że nie podejmuje działalności konkurencyjnej. Druga kwestia to możliwość nałożenia takiego obowiązku już po zawarciu umowy o zakazie konkurencji obowiązującej po ustaniu stosunku pracy.
Ogólne formułki
Kodeks pracy na temat zakazów konkurencji wypowiada się bardzo lapidarnie. Art. 1011 § 1 k.p. mówi tylko tyle, że w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta