Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona na urlopie wychowawczym tylko z pozoru

16 marca 2017 | Praca i ZUS | Paulina Grotkowska

Z rodzicem, który korzysta z urlopu wychowawczego czy obniżenia wymiaru czasu pracy, wolno rozwiązać umowę wyjątkowo. Jednak tych wyjątków wcale nie jest mało.

W celu ułatwienia etatowcom łączenia pracy zawodowej z osobistą opieką nad dzieckiem prawo pracy przewiduje liczne mechanizmy pomocne w skorzystaniu przez nich z urlopu wychowawczego i uprawnień z tym związanych. Wydawać by się mogło, że zapewniają one również pracownikom bezwzględną ochronę przed utratą pracy, z wyłączeniem sytuacji wyjątkowych, jak likwidacja, upadłość zakładu lub podstawa do rozstania się z podwładnym w trybie dyscyplinarnym. Nic bardziej mylnego. Pracodawca nie ma związanych rąk.

Kodeksowe zakazy

Artykuł 1868 kodeksu pracy bezpośrednio wskazuje, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia jego zakończenia w maksymalnym terminie 36 miesięcy. Warunkiem jest, aby:

1) podwładny miał co najmniej 6-miesięczny staż pracy (do tego okresu wlicza się aktualne zatrudnienie, jak i poprzednie etaty), oraz

2) okres urlopu nie przekraczał roku kalendarzowego, w którym dziecko podwładnego ukończy 6 lat.

Analogiczna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10701

Wydanie: 10701

Spis treści
Zamów abonament