Warunki nie gorsze niż minimalne
Zatrudnienie na etat to obowiązek zapewnienia pracownikowi przynajmniej minimalnych warunków określonych w kodeksie pracy. Niektóre z nich można proporcjonalnie obniżyć przy niepełnym wymiarze czasu pracy.
Przepisy kodeksu pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki. Ich katalog zawiera przede wszystkim art. 94, zgodnie z którym pracodawca musi m.in. zaznajamiać zatrudnionych z zakresem obowiązków oraz ich podstawowymi uprawnieniami, a także organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy oraz terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie.
Standardy w praktyce
Minimalne warunki zatrudnienia dotyczą przede wszystkim kwestii wypłaty pracownikowi należnego mu wynagrodzenia, regulacji dotyczących czasu pracy, a także przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Zgodnie z art. 18 k.p., ustanawiającym zasadę uprzywilejowania pracownika, postanowienia umów o pracę nie mogą być dla niego mniej korzystne niż przewidziane w przepisach prawa pracy. Takie mniej korzystne postanowienia są z mocy prawa nieważne i muszą zostać zastąpione uprawnieniami wynikającymi z k.p.
Przepisy prawa pracy nie dopuszczają możliwości ograniczenia praw pracowniczych poniżej pewnego minimum, które pracodawca musi przestrzegać. Ta reguła odnosi się nie tylko do warunków określanych w momencie zawierania umowy o pracę, ale także do całego okresu jej obowiązywania. Pracodawca powinien zatem pamiętać, iż również dokonując modyfikacji warunków pracy lub płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego nie może obniżać standardów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta