Jak ewidencjonować wydatki na użytkowanie samochodu
Wydatki na eksploatację auta do celów firmowych powinny być wykazywane podwójnie, czyli kilometrówką oraz fakturami potwierdzającymi zapłacone sumy. Do kosztów podatkowych można zaliczyć niższą z kwot wynikających z tych dokumentów.
- Od lutego br. rozpocząłem działalność gospodarczą opodatkowaną PIT według zasad ogólnych (skala podatkowa). Jestem zwolniony podmiotowo z VAT. W prowadzonej działalności wykorzystuję samochód osobowy, który jest moją własnością, nie jest jednak wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wydatki związane z używaniem pojazdu (głównie paliwo) zaliczam w koszty uzyskania przychodów według tzw. kilometrówki. W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którą prowadzę, powinienem ujmować te wydatki? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta