Dodatkowe prawa trzeba udokumentować
Osoba niepełnosprawna nie może korzystać z urlopu dodatkowego, jeśli nie przedłoży w firmie orzeczenia o niepełnosprawności. Natomiast jej pracodawca nie zwiększy do tego czasu wskaźników ani nie uzyska dofinansowania.
- Pracownik posiadał stopień umiarkowany do 31 stycznia 2017 r. Po posiedzeniu komisji ustalono, że od 1 lutego br. ma lekki stopień niepełnosprawności. Czy za 2017 r. należy mu się dodatkowy urlop wypoczynkowy proporcjonalnie przeliczony z 10 dni?
Nie. Pracownikowi należy się 10 dni dodatkowego urlopu. Jeżeli bowiem osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności utraci status osoby niepełnosprawnej lub też zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci urlopów, do których prawo nabyła przed utratą tego statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki (zarówno zaległych jak i bieżących). Nie ma tu podstaw do zastosowania zasady udzielania urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego, czyli w tym przypadku od 2018 r.
Zgodnie z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2046) osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Udziela się go na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy.
Jak wynika z art. 154 § 1 k.p., wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy i wynosi:
- 20 dni – jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta