Jednorazowa czynność nie decyduje o statusie podatnika VAT
Wniesienie aportem do spółki jawnej udziału w prawie do znaku otrzymanego w darowiźnie nie podlega podatkowi od towarów i usług.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 24 stycznia 2017 r. (I SA/Wr 1073/16).
Stan faktyczny
Podatnik wraz inną osobą zamierza założyć spółkę jawną. Oboje otrzymali do majątku osobistego w darowiźnie od rodziców prawo do znaku słowno-graficznego. Znak zostanie wyceniony według wartości rynkowej na dzień darowizny i należy do jego majątku prywatnego, z którego nie czerpał dotychczas korzyści. Podatnik planuje wnieść prawo do znaku aportem do spółki jawnej. Znak będzie wykorzystywany przez spółkę do działalności, w szczególności będzie przedmiotem umowy licencyjnej z firmami. Wspólnicy spółki jawnej będą posiadać udziały w równych częściach, po połowie. Podatnik zaznaczył, że nie jest podatnikiem VAT. Jego wątpliwości dotyczyły tego, czy wniesienie do spółki jawnej, z majątku osobistego, wkładu niepieniężnego w postaci posiadanego udziału w prawie ochronnym na znak towarowy podlega VAT. Sam uważał, że taka czynność nie podlega opodatkowaniu.
Fiskus nie zgodził się z tym stwierdzeniem. Zauważył, że wniesienie aportu – w zależności od jego przedmiotu – może spełniać przesłanki uznania go za dostawę towarów lub za świadczenie usług. Urzędnicy podkreślali, że znak towarowy mieści się w kategorii wartości niematerialnych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta