Z kasy założonej przez pomyłkę wolno zrezygnować w każdej chwili
Jeżeli z powodu błędu podatnik rozpoczął ewidencjonowanie na kasie fiskalnej, to może przestać jej używać. Wiąże się to jednak m.in. z koniecznością odczytu przez serwisanta pamięci fiskalnej urządzenia oraz zwrotu ulgi na jego zakup.
Od 2014 r. realizuję sprzedaż na rzecz osób fizycznych. W kolejnych latach korzystałem ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej z uwagi na osiągane obroty. W 2016 r. zainstalowałem kasę rejestrującą, gdyż – jak się okazało – błędnie określiłem (zawyżyłem) obrót za poprzedni rok podatkowy. Faktycznie obrót ze sprzedaży na rzecz ww. podmiotów wyniósł u mnie w 2015 r. poniżej 20 tys. zł. Limitu tego nie przekroczyłem również w 2016 r. W 2017 r., jak i w latach następnych planuję ograniczyć liczbę świadczeń na rzecz osób fizycznych (a docelowo nawet zrezygnować z takiej działalności). Nigdy nie wykonywałem czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi zaewidencjonowania. Czy mogę zrezygnować obecnie z kasy rejestrującej założonej przez pomyłkę? –pyta czytelnik.
Dla większości podatników, którzy sprzedają towary lub usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Ustawodawca przewidział jednak w niektórych przypadkach możliwość zwolnienia podatników od konieczności ewidencjonowania takiej sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 16 grudnia 2016 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta