Nie wszystkie przepływy pieniężne między koproducentami podlegają VAT
Należy uwzględniać podstawowy cel wynikający z zawieranych porozumień gospodarczych (kooperacyjne lub konsorcjalne), a nie wyodrębniać na potrzeby podatkowe w sposób oderwany od ich sensu gospodarczego poszczególne czynności służące jego realizacji.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 marca 2017 r. (III SA/Wa 1106/16).
Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji filmu. Produkcja ma odbyć się wspólnie z koproducentem w rozumieniu ustawy o kinematografii, z którym spółka będzie konsultować wszystkie strategiczne decyzje. Koproducent ma wnieść jako wkład określoną sumę pieniężną. Z tytułu wkładu koproducent nabędzie współudział w autorskich prawach majątkowych oraz związany z tym udział w zysku z tytułu eksploatacji filmu. Spółka zadała organowi podatkowemu pytanie czy wkład pieniężny koproducenta w produkcję filmu w zamian za udział w zysku z filmu podlega opodatkowaniu VAT. Zdaniem spółki, nabycie przez koproducenta praw do filmu nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ czynności te są podejmowane w ramach wspólnego przedsięwzięcia, a nabycie przez koproducenta praw do filmu ma charakter pierwotny (następuje z mocy prawa).
Organ podatkowy w interpretacji PT8.8101.483.974/2015/SBA nie podzielił stanowiska spółki. Uznał, że w sprawie wystąpiły wszystkie konieczne elementy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta