Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współczesne ryzyka rynków finansowych

19 czerwca 2017 | Ekonomia

Odpowiedzialny inwestor zawsze trzyma się z daleka od rynków, których nie rozumie. Tej zasadzie hołduje Warren Buffett, jeden z najbardziej skutecznych inwestorów naszych czasów.

Zbyszek Grocholski

W praktyce każda obecność na rynkach finansowych oznacza potencjalne ryzyko dla inwestora. Zwykło się przy tym określać je mianem „bliźniak chciwości", czego doświadczyli niejednokrotnie również drobni polscy inwestorzy upadłych banków czy instytucji parabankowych. Koresponduje to bezpośrednio z faktem, że każdy bank jest swego rodzaju piramidą finansową, choćby z uwagi na fakt, iż nigdy nie ma w praktyce możliwości pełnego dopasowania np. struktury czasowej złożonych w danym banku depozytów z udzielonymi przez niego kredytami, co jest dostrzegalne w sposób dramatyczny zwłaszcza w czasach paniki rynkowej.

Generalnie na rynkach finansowych mamy do czynienia w pierwszej kolejności (poniekąd „od zawsze") z tzw. standardowymi ryzykami, do których należą: ryzyko kredytowe (brak spłaty zobowiązania przez dłużnika), ryzyko rynkowe (np. problemy sfery realnej gospodarki), ryzyko płynnościowe (np. masowe wycofywanie depozytów z banków w czasach paniki rynkowej), ryzyko operacyjne (np. brak odpowiednich kadr i systemów) oraz ryzyko prawne (zbyt słaba ochrona wierzycieli, w tym banków).

Nowe zagrożenia

Dodatkowo, na współczesnych rynkach finansowych istotną (przy tym szybko rosnąca) rolę odgrywają trzy nowe ryzyka. Mimo że występowały one od początku istnienia bankowości, nigdy nie były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10778

Wydanie: 10778

Spis treści
Zamów abonament