Praca sezonowa pod kontrolą
Część firm bagatelizuje bezpieczeństwo pracowników sezonowych. Tymczasem żadna forma zatrudnienia nie zwalnia z przestrzegania zasad BHP.
Anna czyżewska
Prace sezonowe ruszają pełną parą. Od początku czerwca najwięcej ofert pojawia się w branżach związanych z zakwaterowaniem, gastronomią i rolnictwem. Według danych GUS wypadki w przedsiębiorstwach tych segmentów stanowiły w 2016 r. niemal co szóste odnotowane zdarzenie, czyli ponad 14 proc. wszystkich incydentów w pracy. Biorąc pod uwagę krótki okres zatrudnienia, kandydatom proponuje się najczęściej umowy cywilnoprawne. Przedsiębiorcy nie mają taryfy ulgowej – muszą stać na straży zdrowia i życia każdego tymczasowego pracownika.
Bez taryfy ulgowej
Zgodnie z polskim prawem, bez względu na rodzaj i czas umowy, na zatrudniającym ciąży obowiązek zapewnienia warunków umożliwiających wykonywanie obowiązków. – Przedsiębiorca, który zatrudnia osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, nadal jest zobowiązany przez prawo do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom wykonującym ją we wskazanym przez niego miejscu. Oznacza to, że musi zorganizować pracę zgodnie z BHP, zapewnić przestrzeganie tych przepisów i zasad, a także wprowadzać zmiany zgodne z nowymi wytycznymi organów nadzoru – mówi Hubert Miłosz Wawrzyniak, członek zarządu W&W Consulting. – Warto jednak pamiętać, że także osoby zatrudnione na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta