Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po pierwsze autonomia

19 czerwca 2017 | Publicystyka, Opinie

Uczelnie potrzebują jedynie ram, które już same wypełnią treścią – twierdzi rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Marcin Pałys

Osiągnięcia uczelni są rezultatem nieskrępowanej kreatywności jej pracowników. Ta wolność sprawia, że możliwe są przełomowe odkrycia w nauce i kształcenie absolwentów o otwartych, krytycznych i twórczych umysłach, potrafiących łamać dotychczasowe reguły i sposoby myślenia. Podobnie jest z wielkimi dziełami literackimi: inspiracja twórcza nie powstaje w drodze opanowania reguł poprawnego pisania, lecz wymaga swobody. Dlatego zrozumienie istoty działania uniwersytetu polega na zrozumieniu, jak fundamentalną rolę odgrywa w nim autonomia.

Autonomia to nie brak kontroli społecznej nad działaniem uczelni, lecz samodzielność w organizowaniu badań i kształcenia, przy pełnej transparentności podejmowanych działań.

Sukces odniosą uczelnie o cechach, które będą najbardziej przydatne w nadchodzących latach, jednak tych przyszłych warunków nikt nie potrafi z pewnością przewidzieć. Dlatego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10778

Wydanie: 10778

Spis treści
Zamów abonament