Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice metropolii

19 czerwca 2017 | Nieruchomości

Współczesne miasto się zmienia, jest inne, kiedy zaczynamy w coraz większym stopniu używać gadżetów społeczeństwa informacyjnego. Granice metropolitalności zaczynają się rozmywać, stają się płynne.

olgierd roman dziekoński

Słowo „metropolitalność" pojawia się jako cudowne rozwiązanie naszych codziennych problemów życia miejskiego dla prawie 40 proc. mieszkańców Polski. Trud dojazdu do pracy, a może jej braku. Poczucia, że miasto, miejsce, gdzie żyjemy, jest niewystarczające i że rozwiązanie naszych problemów jest gdzie indziej. Szukamy więc cudownych rozwiązań tam, gdzie w gruncie rzeczy potrzebna jest gotowość do współpracy między ludźmi i ich instytucjami, czyli samorządem. Już 10 lat temu badania CBOS dla obszaru metropolii Warszawy wskazały, że wartością jej istnienia jest transport publiczny, możliwość komunikacji. Tak jest nie tylko w Polsce, to istota funkcjonowania obszarów metropolitalnych Stuttgartu, Berlina, Londynu. Już plan Wielkiego Londynu z 1919 zakładał powiązania systemem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10778

Wydanie: 10778

Spis treści
Zamów abonament