Granice metropolii
Współczesne miasto się zmienia, jest inne, kiedy zaczynamy w coraz większym stopniu używać gadżetów społeczeństwa informacyjnego. Granice metropolitalności zaczynają się rozmywać, stają się płynne.
olgierd roman dziekoński
Słowo „metropolitalność" pojawia się jako cudowne rozwiązanie naszych codziennych problemów życia miejskiego dla prawie 40 proc. mieszkańców Polski. Trud dojazdu do pracy, a może jej braku. Poczucia, że miasto, miejsce, gdzie żyjemy, jest niewystarczające i że rozwiązanie naszych problemów jest gdzie indziej. Szukamy więc cudownych rozwiązań tam, gdzie w gruncie rzeczy potrzebna jest gotowość do współpracy między ludźmi i ich instytucjami, czyli samorządem. Już 10 lat temu badania CBOS dla obszaru metropolii Warszawy wskazały, że wartością jej istnienia jest transport publiczny, możliwość komunikacji. Tak jest nie tylko w Polsce, to istota funkcjonowania obszarów metropolitalnych Stuttgartu, Berlina, Londynu. Już plan Wielkiego Londynu z 1919 zakładał powiązania systemem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta