Za nadużywanie zwolnienia lekarskiego rzadko dyscyplinarka
TRYB Szef tylko wyjątkowo może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z osobą, która niewłaściwie – jego zdaniem – wykorzystywała zwolnienie lekarskie. W razie procesu musi wykazać, że stanowiło to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Ryszard Sadlik
Firma może zastosować dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę tylko w szczególnie uzasadnionych sytuacjach. Zgodnie bowiem z art. 52 § 1 pkt 1 k.p. rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków. Podstawowe obowiązki pracownicze określa zaś art. 100 k.p., który przewiduje wprost m.in. konieczność dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 pkt 4 k.p.).
Na bakier z obowiązkami
Obowiązek ten ciąży na pracowniku także w czasie przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim. Jego realizacji ma służyć takie korzystanie ze zwolnienia, które umożliwi mu jak najszybszy powrót do zdrowia, a co za tym idzie – powrót do świadczenia pracy.
Ponadto pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego podejmuje się czynności sprzecznych z jego celem, jakim jest odzyskanie zdolności do pracy, a zwłaszcza podejmuje się zajęć, które mogą doprowadzić do przedłużenia nieobecności w pracy, działa sprzecznie z takimi obowiązkami, jak:
- lojalność wobec pracodawcy,
- obowiązek świadczenia pracy, oraz
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta