Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za nadużywanie zwolnienia lekarskiego rzadko dyscyplinarka

17 sierpnia 2017 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

TRYB Szef tylko wyjątkowo może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z osobą, która niewłaściwie – jego zdaniem – wykorzystywała zwolnienie lekarskie. W razie procesu musi wykazać, że stanowiło to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Ryszard Sadlik

Firma może zastosować dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę tylko w szczególnie uzasadnionych sytuacjach. Zgodnie bowiem z art. 52 § 1 pkt 1 k.p. rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków. Podstawowe obowiązki pracownicze określa zaś art. 100 k.p., który przewiduje wprost m.in. konieczność dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 pkt 4 k.p.).

Na bakier z obowiązkami

Obowiązek ten ciąży na pracowniku także w czasie przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim. Jego realizacji ma służyć takie korzystanie ze zwolnienia, które umożliwi mu jak najszybszy powrót do zdrowia, a co za tym idzie – powrót do świadczenia pracy.

Ponadto pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego podejmuje się czynności sprzecznych z jego celem, jakim jest odzyskanie zdolności do pracy, a zwłaszcza podejmuje się zajęć, które mogą doprowadzić do przedłużenia nieobecności w pracy, działa sprzecznie z takimi obowiązkami, jak:

- lojalność wobec pracodawcy,

- obowiązek świadczenia pracy, oraz

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10828

Wydanie: 10828

Spis treści
Zamów abonament