Prawo do jednego świadczenia nie gwarantuje innych
ROSZCZENIA | Prawomocne zasądzenie na rzecz pracownika odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie bezterminowej umowy nie stanowi automatycznej podstawy do przyznania mu odprawy.
- Wypowiedziałem bezterminową umowę pracownicy, ponieważ nie spełniała już wymagań do zajmowania stanowiska głównego księgowego ustalonych w zmienionym Regulaminie Organizacyjnym. Sąd przyznał na jej rzecz odszkodowanie za nieuzasadnione wymówienie uznając, że posiada ona inne – w rozumieniu tego regulaminu – kwalifikacje do zajmowania stanowiska głównego księgowego niż wykształcenie wyższe ekonomiczne. Wyrok jest prawomocny. Teraz była pracownica wytoczyła powództwo o zasądzenie odprawy pieniężnej, powołując się na to prawomocne orzeczenie. Innych argumentów nie wskazała. Czy jej żądanie jest zasadne? – pyta czytelnik.
W świetle art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników etatowcowi, w związku z rozwiązaniem umowy w ramach zwolnienia grupowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości >patrz tabelka.
Do w/w okresu zatrudnienia wlicza się czas pracy u poprzedniego zatrudniającego, jeżeli ten obecny jest jego następcą prawnym albo nastąpiło przejście zakładu pracy w trybie art. 231 k.p.
Odprawę pieniężną ustala się zaś według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Nie może ona jednak przekraczać 15-krotnej minimalnej pensji za pracę, ustalanej na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta