Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do jednego świadczenia nie gwarantuje innych

17 sierpnia 2017 | Praca i ZUS | Anna Borysewicz
źródło: Rzeczpospolita

ROSZCZENIA | Prawomocne zasądzenie na rzecz pracownika odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie bezterminowej umowy nie stanowi automatycznej podstawy do przyznania mu odprawy.

 

- Wypowiedziałem bezterminową umowę pracownicy, ponieważ nie spełniała już wymagań do zajmowania stanowiska głównego księgowego ustalonych w zmienionym Regulaminie Organizacyjnym. Sąd przyznał na jej rzecz odszkodowanie za nieuzasadnione wymówienie uznając, że posiada ona inne – w rozumieniu tego regulaminu – kwalifikacje do zajmowania stanowiska głównego księgowego niż wykształcenie wyższe ekonomiczne. Wyrok jest prawomocny. Teraz była pracownica wytoczyła powództwo o zasądzenie odprawy pieniężnej, powołując się na to prawomocne orzeczenie. Innych argumentów nie wskazała. Czy jej żądanie jest zasadne? – pyta czytelnik.

W świetle art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników etatowcowi, w związku z rozwiązaniem umowy w ramach zwolnienia grupowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości >patrz tabelka.

 

Do w/w okresu zatrudnienia wlicza się czas pracy u poprzedniego zatrudniającego, jeżeli ten obecny jest jego następcą prawnym albo nastąpiło przejście zakładu pracy w trybie art. 231 k.p.

Odprawę pieniężną ustala się zaś według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Nie może ona jednak przekraczać 15-krotnej minimalnej pensji za pracę, ustalanej na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10828

Wydanie: 10828

Spis treści
Zamów abonament