Iustitia z prezydentem chce reformować sądy
Temida | Sędziowie proponują bardziej umiarkowane reformy: swój wpływ na wybór prezesów sądów i członków KRS.
Projekty zmian trzech ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa, o Sądzie Najwyższym i prawa o ustroju sądów powszechnych złożyło w środę prezydentowi i zaprezentowało przed jego pałacem Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.
– Zwracamy się do pana prezydenta z prośbą o zaproszenie do konsultacji i wyznaczenie ich harmonogramu, aby przed upływem dwóch miesięcy przeznaczonych na opracowanie ustaw można było przystąpić do merytorycznej debaty nad reformą – mówił Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia.
Kluczowi prezesi
Uzasadniając w lipcu weto do ustaw o SN i KRS, prezydent Andrzej Duda zapowiedział opracowanie alternatywnych, zgodnych z konstytucją projektów reformy, ograniczając przy tym zapędy prokuratora generalnego do kontrolowania SN. Prezydent nie zawetował natomiast poważnej noweli dotyczącej sądów powszechnych i weszła ona w życie 12 sierpnia.
Daje ona ministrowi sprawiedliwości możliwości samodzielnego odwoływania i powoływania prezesów wszystkich sądów powszechnych w Polsce.
Iustitia chce to odkręcić. Proponuje, by minister powoływał prezesów spośród dwóch kandydatów wybieranych przez sędziów danego sądu (tak jak to jest w SN), a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta