Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iustitia z prezydentem chce reformować sądy

17 sierpnia 2017 | Prawo | Marek Domagalski

Temida | Sędziowie proponują bardziej umiarkowane reformy: swój wpływ na wybór prezesów sądów i członków KRS.

Projekty zmian trzech ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa, o Sądzie Najwyższym i prawa o ustroju sądów powszechnych złożyło w środę prezydentowi i zaprezentowało przed jego pałacem Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

– Zwracamy się do pana prezydenta z prośbą o zaproszenie do konsultacji i wyznaczenie ich harmonogramu, aby przed upływem dwóch miesięcy przeznaczonych na opracowanie ustaw można było przystąpić do merytorycznej debaty nad reformą – mówił Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia.

Kluczowi prezesi

Uzasadniając w lipcu weto do ustaw o SN i KRS, prezydent Andrzej Duda zapowiedział opracowanie alternatywnych, zgodnych z konstytucją projektów reformy, ograniczając przy tym zapędy prokuratora generalnego do kontrolowania SN. Prezydent nie zawetował natomiast poważnej noweli dotyczącej sądów powszechnych i weszła ona w życie 12 sierpnia.

Daje ona ministrowi sprawiedliwości możliwości samodzielnego odwoływania i powoływania prezesów wszystkich sądów powszechnych w Polsce.

Iustitia chce to odkręcić. Proponuje, by minister powoływał prezesów spośród dwóch kandydatów wybieranych przez sędziów danego sądu (tak jak to jest w SN), a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10828

Wydanie: 10828

Spis treści
Zamów abonament