Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ci, co myślą tylko raz

17 sierpnia 2017 | Publicystyka, Opinie | Maciej Nowak

Walka z „terroryzmem ideowym" może okazać się największym współczesnym wyzwaniem – pisze radca prawny i historyk.

 

W dziejach II Rzeczypospolitej po roku 1926 był taki epizod, że co jakiś czas kolejni działacze opuszczali Polską Partię Socjalistyczną i przechodzili na stronę sanacji. Prasa socjalistyczna wówczas przekonywała czytelników, że owi zdrajcy to straszne świnie, których zdrada już dawno była przewidywana. Znajdujący się po przeciwnej stronie politycznej barykady konserwatyści bezlitośnie z tego wówczas kpili, złośliwie pytając socjalistów, czy wszystkie „świnie" już z ich grona wyszły, czy też może jakieś jeszcze pozostały... Anegdota ta okazuje się dosyć aktualna przy okazji dzisiejszych dyskusji o polityce i o tzw. symetrystach.

Pojęcie „symetrystów" właściwie nie zostało jasno zdefiniowane i chyba każdy rozumie je tak, jak uważa. Wychodzi z tego specyficzna wybuchowa mieszanka, na podstawie której wydedukować można, że symetrysta to ktoś pomiędzy PO i PiS. Takie ujęcie problemu jest nieprecyzyjne i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10828

Wydanie: 10828

Spis treści
Zamów abonament