Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nota korygująca to specyficzna faktura, którą wystawia nabywca

17 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Regina Drabik
źródło: Rzeczpospolita

FORMALNOŚCI | Określone drobne pomyłki na otrzymanym dokumencie zakupu kupujący może poprawić sam. Sprzedawca musi jednak zaakceptować taki kwit z prawidłowymi danymi.

Kwestie związane z wystawieniem noty korygującej są uregulowane przez ustawodawcę w art. 106k ustawy o VAT. Nota korygująca jest dokumentem, którego się nie księguje, ale służy on formalnej korekcie wcześniej wystawionej faktury VAT. Jest to jedna z metod służących naprawieniu błędów/nieprawidłowości, które powstały na skutek błędnego wystawienia faktur.

Przesłanką wystawienia noty korygującej jest otrzymanie faktury, która zawiera pomyłki.

Uprawnienie...

Stosownie do art. 106k ustawy o VAT nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Ten specyficzny rodzaj faktury wymaga jednak tego, aby wystawca błędnej faktury zaakceptował tę notę korygującą.

... o ograniczonym zakresie

Podmiotami czynności są w tym przypadku strony, które były podmiotami wskazanymi na pierwotnie wystawionej fakturze VAT. Oznacza to, że nota korygująca może zostać wystawiona tylko przez nabywcę towaru/usługi wskazanego na pierwotnej fakturze. W formie noty korygującej możliwe jest poprawienie pomyłek, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10828

Wydanie: 10828

Spis treści
Zamów abonament