Drogi brak kultury jazdy
Mariusz Wichtowski Za to, co polscy kierowcy wyprawiają za granicą, płacimy z naszych składek na obowiązkowe ubezpieczenie OC – mówi prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Rz: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w ramach Systemu Zielonej Karty odpowiada za wypłatę świadczeń z ubezpieczenia komunikacyjnego OC w przypadkach, gdy jeden z uczestników zdarzenia jest z innego kraju. Jaka jest skala takich zdarzeń?
W Systemie Zielonej Karty przepływa rocznie ok. 2 mld euro. To są środki związane ze świadczeniami odszkodowawczymi wynikającymi z wypadków transgranicznych, tj. gdy minimum jeden z uczestników wypadku pochodzi z innego kraju niż pozostali. Nie uwzględniamy tutaj zdarzeń poza granicami kraju, w których uczestniczyły dwie osoby lub więcej pochodzące z tego samego kraju. Te 2 mld euro to fizycznie wypłacone świadczenia bez uwzględniania rezerw.
Które państwa należą do Systemu Zielonej Karty?
System Zielonej Karty jest największą światową organizacją ubezpieczeniową i należy przy tym podkreślić, że nie jest organizacją międzypaństwową. Jest to organizacja autonomiczna, skupiająca rynki ubezpieczeniowe. Działa bezpośrednio pod egidą ONZ. Zrzesza obecnie 48 członków: ze wszystkich krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz pozostałych państw europejskich oprócz Kosowa, a także Maroko, Tunezję, Izrael, Iran i Azerbejdżan. O członkostwo ubiegają się obecnie Armenia i Gruzja. Jednakże tamtejsze rządy muszą spełnić określone warunki prawne, jak na przykład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta