Likwidacja sposobem na pozbycie się załogi
Przepisy wyłączają lub ograniczają ochronę trwałości stosunku pracy w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy. Ta druga opcja, jako zależna od woli decydentów spółki, rodzi pokusę wykorzystania tej drogi jako sposobu na pozbycie się niewygodnych pracowników.
Przepisy kodeksu pracy przewidują tzw. powszechną ochronę stosunku pracy dotyczącą zasad zwalniania osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Obejmuje ona konieczność podania przez pracodawcę przyczyn uzasadniających wypowiedzenie umowy oraz konsultacji zwolnienia z reprezentującą pracownika organizacją związkową.
W tym drugim przypadku, pracodawca ma obowiązek wystąpić do organizacji związkowej o przedstawienie tzw. umotywowanych zastrzeżeń. Dopiero po rozpatrzeniu stanowiska związku zawodowego (lub przy jego braku w terminie 5 dni) może podjąć decyzję co do dalszego zatrudnienia.
Niedochowanie przewidzianego przepisami trybu, jak również podanie przyczyny nieprawdziwej, pozornej powoduje możliwość skutecznego odwołania się przez pracownika od wypowiedzenia i zasądzenia przez sąd roszczeń przewidzianych przepisami kodeksu pracy.
Ochrona szczególna
Pracownicy znajdujący się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta