Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie może nakładać obowiązku, którego nie ma w przepisach

17 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Możliwość zastosowania zerowej stawki VAT przez sprzedawcę do dostawy towarów, od których zwrócono podróżnemu podatek w systemie TAX FREE, nie jest uzależniona od weryfikacji przez niego ich przeznaczenia.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 czerwca 2017 r. (I FSK 2030/15).

Stan faktyczny

Podatnik wskazał we wniosku, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży sprzętu elektronicznego, w ramach której stosuje sprzedaż w systemie TAX FREE wobec podróżnych będących osobami fizycznymi, niemających miejsca zamieszkania na terytorium UE. Kraj zamieszkania podróżnych ustalany jest na podstawie paszportu, według zaleceń zawartych w art. 126 ustawy o VAT.

Przedsiębiorca tłumaczył, że podróżni mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały przez nich wywiezione poza terytorium UE w bagażu osobistym. Jeżeli będzie to sprzęt elektroniczny drobny, to zmieści się w małej torbie. Jednak w przypadku zakupów o większych gabarytach, towar będzie musiał przekroczyć granicę np. w przyczepce samochodu, w torbie lub w walizce o dużych rozmiarach. Towar będzie wywożony przez osobę, która go nabyła i jej dane znajdą się na dokumencie TAX FREE.

Wnioskodawca dodał, że obserwuje znaczne natężenie ruchu obywateli Ukrainy zainteresowanych zakupami na dokumenty TAX FREE. Wzrósł popyt na sprzęt m.in. elektroniczny, stąd zakupy w tak dużych ilościach i z dużą częstotliwością. Podatnik zapytał zatem czy ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10828

Wydanie: 10828

Spis treści
Zamów abonament