Złożenie wniosku przez jednego współwłaściciela nie oznacza, że pozostali dochowali terminu
Żaden z byłych współwłaścicieli nie może działać na rzecz pozostałych ani ich reprezentować, chyba, że przepis szczególny przewidywałby taką możliwość lub udzielone byłoby skuteczne pełnomocnictwo.
Złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania za nieruchomość przez jeden podmiot uprawniony nie wywołuje dla pozostałych podmiotów skutku w postaci dochowania terminu, wynikającego z art. 73 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną tj. do dnia 31 grudnia 2005 r. – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 lipca 2017 r. (sygn. I OSK 2695/15).
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy. W maju 2001 r. wnioskodawca zwrócił się o ustalenie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną. W dacie złożenia wniosku trwało już postępowanie o wydanie decyzji stwierdzającej nabycie ww. działki z mocy prawa przez gminę. To ostatnie postępowanie zakończyło się w październiku 2011 r. w ten sposób, że wojewoda stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. przez gminę prawa własności nieruchomości, stanowiącej w dniu 31 grudnia 1998 r. współwłasność kilku osób powstałą w wyniku spadkobrania.
W listopadzie 2013 r. wnioskodawca oświadczył, że składając w 2001 r. wniosek o odszkodowanie działał również w imieniu pozostałych współwłaścicieli nieruchomości. W kwietniu 2014 r. prezydent miasta orzekł o ustaleniu i wypłacie na rzecz wnioskodawcy odszkodowania za jego udział w prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta