Zmiany w ustanawianiu odrębnej własności
Nieruchomości | Sąd lub notariusz muszą sprawdzić, czy lokali jest tyle, na ile pozwolił plan zagospodarowania.
Ustawą z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości dalej jako KZN (DzU z 2017 r., poz. 1529) zmieniono ustawę o własności lokali (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1892). Dodano:
- w art. 2 po ust. 1 ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem, i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie. Odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym jednorodzinnym mogą stanowić co najwyżej dwa samodzielne lokale mieszkalne";
- w art. 7 ust. 3 w brzmieniu:
„3. W razie ustanowienia odrębnej własności lokalu bez zaświadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 3, powództwo o stwierdzenie nieważności takiego ustanowienia może wnieść również właściwy z uwagi na położenie nieruchomości wójt, burmistrz albo prezydent miasta, starosta";
- w art. 11 ust. 3 w brzmieniu:
„3. Jeżeli wydzielenie lokalu byłoby sprzeczne z art. 2 ust. 1a, sąd, znosząc współwłasność nieruchomości, nie orzeka o jej podziale przez wydzielenie lokalu, a ustala udziały współwłaścicieli w nieruchomości".
W ogólnym ujęciu zmiana polega na ustaleniu kryteriów dopuszczalności ustanowienia odrębnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta