Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podjęcie uchwały niezgodnie z procedurą powoduje jej nieważność

10 października 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

W sytuacji, gdy naruszenie prawa, którego dopuszczono się przy podjęciu uchwały rady gminy, nie jest istotne, organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały. Dotyczy to jednak tylko drobnych naruszeń, które nie mają wpływu na treść uchwały.

- Projekt uchwały rady gminy nie został przekazany do zaopiniowania organizacji związkowej, mimo istnienia takiego obowiązku. Czy można przyjąć, że takie naruszenie prawa miało nieistotny charakter?

Nie. Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia w całości bądź w części orzeka organ nadzoru (odpowiednio wojewoda albo regionalna izba obrachunkowa) w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia tego aktu. W razie nieistotnego naruszenia prawa organ nadzoru nie stwierdza jednak nieważności uchwały lub zarządzenia, ograniczając się do wskazania, że uchwałę lub zarządzenie wydano z naruszeniem prawa (art. 91 ust. 4 u.s.g.)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10874

Wydanie: 10874

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament