Ekonomiści wichrzyciele weszli już do kanonu światowej ekonomii
gospodarka i nauka Komitet Noblowski po raz kolejny wyróżnił przedstawiciela ekonomii behawioralnej. To dowód, że ten nurt badań stał się klasyką tej nauki.
– Uczynił ekonomię bardziej ludzką – powiedział o Richardzie Thalerze, laureacie tegorocznego Nobla w tej dziedzinie, Peter Gärdenfors, jeden z członków przyznającego tę nagrodę komitetu.
72-letni Thaler, wykładowca Uniwersytetu Chicagowskiego, jest jednym z pionierów tzw. ekonomii behawioralnej. To nurt badań, w którym bierze się pod uwagę czynniki psychologiczne wpływające na decyzje aktorów życia gospodarczego.
„Thaler oparł analizę decyzji ekonomicznych na psychologicznie realistycznych założeniach. Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i deficytu samokontroli, pokazał, że te cechy ludzkie systematycznie wpływają na decyzje jednostek oraz zachowanie rynków" – napisał w uzasadnieniu poniedziałkowego werdyktu Komitet Noblowski.
Szufladki w głowie
Ekonomia behawioralna rozwija się od około 40 lat. Jej adepci podważają koncepcję homo economicus, czyli człowieka racjonalnego, który zawsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta