Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starte zęby powodują choroby

10 października 2017 | Nauka
Dr. Marcin Ryczkowski Absolwent AM w Warszawie. Stomatolog z doświadczeniem  w protetyce i implantoprotetyce oraz rekonstrukcjach zwarcia. Zwolennik stosowania artykulatora. Pracuje w warszawskim Astermedzie
autor zdjęcia: Przemysław Kulikowski
źródło: Astermed
Dr. Marcin Ryczkowski Absolwent AM w Warszawie. Stomatolog z doświadczeniem w protetyce i implantoprotetyce oraz rekonstrukcjach zwarcia. Zwolennik stosowania artykulatora. Pracuje w warszawskim Astermedzie

stomatologia | Bóle stawów i głowy, kłopoty z kręgosłupem, szumy w uszach mogą być skutkami nieprawidłowego żucia.

 

Rz: Jak rozpoznać starte zęby? Dlaczego w ogóle się ścierają? Czy jest to groźne dla zdrowia i czy można to leczyć? Wszystkie te pytania wymagają odpowiedzi, aby pacjent mógł rozpoznać u siebie problem i ewentualnie skorzystał z pomocy specjalisty w początkowym okresie występowania problemu. Jak rozpoznać, że ta dolegliwość nas dotyczy?

Dr Marcin Ryczkowski: W pewnym niewielkim zakresie występuje starcie fizjologiczne – to oznacza, że każdy dorosły może mieć nieco starte zęby. Zwyczajnie proces zwierania szczęk powtarzany wiele milionów razy musi wpłynąć w jakiś sposób na powierzchnię szkliwa, tak jak choćby ruchy rąk sprawiły, że wypolerowano na gładko figurę psa na moście Karola w Pradze, dotykaną przez stulecia przez setki tysięcy ludzi.

Co więc powinno nas zaalarmować?

Pierwszymi symptomami będą delikatne wypłaszczenia na szczytach kłów i wygładzenie pagórkowatej faktury zębów bocznych. Z czasem dochodzi do wyrównywania powierzchni siecznych przednich zębów, tak że wyglądają jak równo przycięte. Język wyczuwa zaostrzenia krawędzi startych powierzchni, rano między zębami wyczuwalny jest jakby piasek. Pojawiają także zagłębienia przy szyjkach zęba w okolicy dziąseł.

Ze starciami w różnym nasileniu pojawiają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10874

Wydanie: 10874

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament