Służba cywilna: kiedy wszczynane jest postępowanie dyscyplinarne
Procedury | Jeśli taka będzie wola przełożonego, sprawa naruszenia obowiązków członka korpusu służby cywilnej trafi do komisji, nawet wbrew stanowisku rzecznika dyscyplinarnego.
Za naruszenie obowiązków członek korpusu służby cywilnej (sc) odpowiada dyscyplinarnie. Postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie trzech miesięcy od dnia powzięcia przez dyrektora generalnego urzędu wiadomości o naruszeniu obowiązków członka korpusu sc ani po upływie dwóch lat od popełnienia tego czynu.
Momentem powzięcia przez dyrektora generalnego wiadomości o naruszeniu obowiązków członka korpusu sc może być otrzymanie informacji pisemnej, ustnej lub choćby anonimowej. Moment ten wyznaczyć może też, o czym przypomina Departament Służby Cywilnej KPRM w poradniku „Sposób prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego w służbie cywilnej" upłynięcie terminu, na wykonanie obowiązku np. obowiązek złożenia oświadczenia o stanie majątkowym w określonym terminie.
Dla wszczęcia postępowania dyscyplinarnego kluczowe znaczenie ma, zatem dotarcie informacji o ewentualnym przewinieniu członka korpusu sc do dyrektora generalnego i to nie tylko ze względu na wyznaczone przez ustawę ramy czasowe. To on ocenia, bowiem czy określone działanie lub zaniechanie takiej osoby należy uznać za naruszenie obowiązków, a następnie czy jest to naruszenie, za które ponieść powinien on odpowiedzialność dyscyplinarną. I jego zdanie ma tu decydujące znaczenie.
Nawet jednak głębokie przekonanie dyrektora generalnego, że tak jest nie uprawnia go do ukarania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta