Finansowanie polityków: Szwecja usuwa ślepe plamy
Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu
Szwecja jest jednym z krajów najmniej narażonych na korupcję – stwierdził minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Morgan Johansson. – Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni i dumni – podkreślił. Jednocześnie przyznał, że istnieją ślepe plamy, które należało usunąć już dawno temu.
Od 2015 r. partie polityczne muszą ujawniać źródła swojego finansowania. Dotyczy to darowizn od prywatnych osób i firm (to ostatnie jest rzadkością) oraz pieniędzy otrzymanych w spuściźnie. Teraz rząd chce zaostrzyć obowiązek raportowania. Minister Johansson postawił wniosek, by nie tylko partie miały obowiązek ujawnianiania donatorów, ale również wszystkie ugrupowania, które startują do wyborów w samorządach terytorialnych, radach gmin i w Parlamencie UE. Obowiązek jawności finansowania odnosiłby się również do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta