Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obywatelskie sposoby na poprawę funkcjonowania organów publicznych

24 października 2017 | Administracja

Przedmiotem skargi może być każda negatywna ocena funkcjonowania organu wykonującego zadania z zakresu administracji publicznej. Osoba ją wnosząca musi jednak wyjaśnić co spowodowało jej niezadowolenie.

Anna Puszkarska, radca prawny

Prawo składania skarg do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywaniem przez nie zadań zleconych z zakresu administracji publicznej przewidziano w art. 63 Konstytucji RP. Skargi można składać w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą. Tryb rozpatrywania skarg określają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.).

Działanie lub jego brak

W orzecznictwie podkreśla się, że skarga jest wnoszona w związku z działaniem podjętym przez organ bądź ewentualnie brakiem takiego działania i ma na celu zwrócenie uwagi na nieprawidłowości powstałe w wyniku działania lub zaniechania organu. Postępowanie w sprawie skargi ma cechy samodzielnego jednoinstancyjnego uproszczonego postępowania administracyjnego. Uproszczenie postępowania polega tu na braku stron i mniej sformalizowanym toku postępowania (nie ma toku instancji i środków zaskarżenia) oraz na zastąpieniu rozstrzygnięć zawiadomieniami. Cel postępowania skargowego jest inny niż cel jurysdykcyjnego postępowania administracyjnego, gdyż wniesienie skargi ma doprowadzić do poprawy funkcjonowania organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, a nie do określenia praw i obowiązków stron postępowania (por. np. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 stycznia 2016 r., sygn. I OSK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10886

Wydanie: 10886

Spis treści
Zamów abonament