Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej podgrzewać niż palić

24 października 2017 | Nauka | Urszula Piasecka
Komórki nabłonka oskrzeli (od lewej): 1. bez żadnych oddziaływań, 2. podanne działaniu areozolu, 3. pod wpływem dymu tytoniowego
źródło: materiały prasowe
Komórki nabłonka oskrzeli (od lewej): 1. bez żadnych oddziaływań, 2. podanne działaniu areozolu, 3. pod wpływem dymu tytoniowego

Aerozol, który powstaje podczas podgrzewania tytoniu w systemie IQOS, znacznie mniej szkodzi komórkom nabłonka oskrzeli niż dym z klasycznych papierosów – udowodnili naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.

W pierwszych tego typu badaniach na świecie, o których polscy naukowcy opowiadali podczas ubiegłotygodniowej konferencji w siedzibie Polskiej Akademii Nauk zaobserwowano, że aerozol powstający w systemie podgrzewania tytoniu (IQOS) w znacznie mniejszym stopniu niż składniki dymu papierosowego zaburza działanie mitochondriów.

W rezultacie komórki nabłonka oskrzeli rosną prawidłowo i są mniej narażone na stres oksydacyjny, spowodowany nadmiarem wolnych rodników tlenowych, uszkadzających składniki komórek.

Znacznie mniej toksyn

– Z pewnością możemy stwierdzić, że substancje powstające podczas podgrzewania tytoniu mają znacznie mniej negatywny wpływ nie tylko na funkcjonowanie mitochondriów, ale całej komórki – niż substancje powstające podczas palenia papierosów – mówi prof. Joanna Szczepanowska z Pracowni Bioenergetyki i Błon Biologicznychz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN.

Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 r. liczba pełnoletnich palaczy na świecie wciąż przekraczać będzie 1 mld. Różnorodne strategie leczenia nałogu przynoszą niedostateczne efekty, dlatego jednym z rozwiązań jest opracowywanie produktów alternatywnych, bezpieczniejszych od papierosów.

IQOS jest najnowszym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10886

Wydanie: 10886

Spis treści
Zamów abonament