Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy możliwy jest kontakt z urzędem gminy w języku mniejszości

24 października 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Aby można było używać języka mniejszości przed organami gminy, musi ona zostać wpisana do rejestru prowadzonego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wpisu dokonuje się na wniosek rady gminy, jeżeli co najmniej 20 proc. jej mieszkańców stanowią osoby należące do mniejszości narodowej lub etnicznej bądź posługujące się językiem regionalnym.

- Osoba należąca do mniejszości narodowej (białoruskiej) skierowała do wójta wniosek w języku białoruskim. Czy w razie wydania odmownej decyzji przez wójta będzie mogła posługiwać się językiem białoruskim w postępowaniu przed samorządowym kolegium odwoławczym?

Nie. Sprawy związane z zachowaniem tożsamości mniejszości narodowych i etnicznych, zachowaniem języka regionalnego oraz związane z tym zadania organów administracji reguluje ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (dalej u.o.m.). W art. 2 tej ustawy zawarto definicje mniejszości narodowej i mniejszości etnicznej. Jednym z warunków, jakie trzeba spełnić, aby grupa obywateli polskich została uznana za mniejszość narodową bądź etniczną jest wymóg, aby przodkowie tej grupy zamieszkiwali obecne terytorium Polski od co najmniej 100 lat....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10886

Wydanie: 10886

Spis treści
Zamów abonament