Czy rodzice sami mogą dowozić do szkoły niepełnosprawne dziecko
W sytuacji, gdy transport niepełnosprawnego dziecka do szkoły zapewniają rodzice, gmina zwraca im koszty przejazdu na zasadach określonych w umowie zawartej z rodzicami przez wójta. Spory wynikłe z tej umowy rozstrzyga sąd cywilny.
- Rodzice niepełnosprawnego dziecka chcą sami dowozić je do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego oraz uzyskać zwrot kosztów transportu od gminy. Gmina wolałaby sama zapewnić przewozy do ośrodka, gdyż zorganizowała już transport i opiekę dla innych niepełnosprawnych dzieci do tej samej placówki. Czy uzasadnia w to odmowę zawarcia umowy o zwrocie kosztów z rodzicami niepełnosprawnego dziecka?
Nie. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązki gminy związane z zapewnieniem transportu dzieci do przedszkola i szkoły określa ustawa Prawo oświatowe (dalej p.o.). W art. 32 ust. 6 p.o. przewidziano, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom 5-letnim i 6-letnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 p.o. (czyli posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w wieku powyżej 7 lat, ale nie dłużej niż do końca roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta