Pracowity geniusz
Wystawa „Peter Paul Rubens. Siła transformacji" w Wiedniu to jedno z największych tegorocznych wydarzeń.
Monika Kuc z Wiednia
Rubens – wielki nowator, którego sztuka porywa energią i rozmachem, współtwórca baroku, był niezwykle silną indywidualnością, ale potrafił też twórczo korzystać z dorobku innych. Nigdy jednak nikogo nie naśladował. Gdy odwoływał się do antyku czy Tycjana, całkowicie transformował podejmowane motywy, tworząc własne wizyjne dzieła. Prezentacja w Wiedniu umożliwia poznanie źródeł inspiracji i metody twórczej Rubensa.
Kunsthistorisches Museum ma okazałą kolekcję jego dzieł, ale na ten pokaz wzbogacił się jeszcze wypożyczeniami z wielu światowych muzeów, m.in. z National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, Luwru w Paryżu, Ermitażu w Petersburgu, Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie, Muzeów Watykańskich, National Gallery of Art w Waszyngtonie. W sumie zebrano 120 dzieł, w tym prawie 50 obrazów i ponad 30 rysunków samego Rubensa.
Sąd w różnych wersjach
Mamy więc wyjątkową okazję porównać pokrewne dzieła, których inaczej nie zobaczylibyśmy razem, choćby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta