Samorządy będą musiały obyć się bez doradców i asystentów
Umowy z doradcami i asystentami zatrudnionymi w jednostkach samorządu terytorialnego wygasną 3 grudnia z mocy prawa. Zatrudnienie mogą stracić kobiety w ciąży czy osoby w wieku przedemerytalnym.
Nowe regulacje zawarto w ustawie z 15 września 2017 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych (dalej nowelizacja). Wejdą one w życie 18 listopada 2017 r. Celem nowelizacji było uchylenie przepisów umożliwiających tworzenie w urzędach gminy, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich stanowisk doradców i asystentów oraz zatrudnianie na tych stanowiskach.
Wygaśnięcie umowy
W art. 2 nowelizacji przewidziano, że umowy z pracownikami samorządowymi zatrudnionymi w dniu wejścia w życie nowelizacji (18 listopada 2017 r.) na stanowiskach doradców i asystentów wygasają po upływie 14 dni od tej daty (czyli 3 grudnia 2017 r.). Taką formę ustania stosunku pracy przewidziano w art. 63 kodeksu pracy (dalej k.p.), zgodnie z którym umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w k.p. oraz w przepisach szczególnych.
W piśmiennictwie podkreśla się, że istnieją dwie odrębne formy ustania stosunku pracy: rozwiązanie i wygaśnięcie, które są od siebie niezależne. Wygaśnięcie umowy o pracę następuje niezależnie od woli stron tej umowy, z mocy prawa. Pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta