Błędna identyfikacja transakcji w łańcuchu dostaw to kłopot dla podatnika
Jeżeli unijny kontrahent nieprawidłowo rozpoznał przeprowadzoną transakcję i wykazał na fakturze kwotę VAT jak dla krajowej dostawy, to polski przedsiębiorca nie może odliczyć podatku naliczonego z tego dokumentu.
Błędy w fakturach otrzymanych od kontrahentów wpływają na prawo do odliczenia podatku naliczonego dla nabywcy towarów lub usług. Warto się zatem zastanowić co powinien zrobić podatnik w przypadku, gdy kontrahent dokonujący tzw. transakcji ruchomej w łańcuchu dostaw (WDT), wykazuje w fakturze kwotę VAT w wysokości 23 proc. z tytułu krajowej dostawy towarów.
Przykład
Spółka X nabyła towary od czeskiego kontrahenta, które to towary kontrahent nabył z kolei od czeskiego producenta. Kontrahent zarejestrował się do celów VAT w Polsce oraz w Czechach. Towary te zostały przetransportowane przez kontrahenta bezpośrednio z terytorium Czech od producenta (gdzie towary znajdowały się od początku) do zakładu spółki X w Polsce. Organizacją transportu zajął się kontrahent. Zgodnie z ustalonymi warunkami handlowymi pierwsza dostawa towarów (między producentem a kontrahentem) odbyła się na warunkach FCA Praga według Incoterms 2010, natomiast druga (między kontrahentem a spółką X) na podstawie reguł CPT Katowice według Incoterms 2010. Kontrahent wystawił fakturę dokumentującą krajową dostawę towarów z wykazanym podatkiem w stawce 23 proc.
W pierwszej kolejności trzeba ustalić z jaką czynnością opodatkowaną po stronie spółki X mamy do czynienia w podanym stanie faktycznym. Jest to bowiem kluczowe do ustalenia skutków podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta