Sceny nie tylko wojenne
W Jadernówce w Mielcu trwa wystawa „Fotografowie wojny" prezentująca zdjęcia z czasu I wojny światowej.
Trudno o lepszą lokalizację dla tego przedsięwzięcia. August Jaderny, od którego nazwiska pochodzi nazwa muzeum, sam był fotografem. Brał udział w I wojnie światowej. Służył w II Brygadzie Legionów, tyle że nie do końca wojny – został zwolniony ze względu na stan zdrowia. Wrócił do Mielca i zajął się fotografią. Jadernówka została zbudowana przez niego w 1905 roku.
Od tamtego czasu wiele się w niej działo. Atelier przejął syn Augusta – Wiktor. Brał on udział w wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920 i w kampanii wrześniowej. Był też później w AK w czasie II wojny. W zakładzie był punkt konspiracyjny kolportażu prasy podziemnej. Po wojnie Wiktor Jaderny działał w konspiracji niepodległościowej. W 1946 roku został aresztowany i spędził dziesięć lat w więzieniu. Zakład fotograficzny Jadernych funkcjonował prawie 80 lat. Jadernówka jako muzeum istnieje od 1987 roku.
Ważne miejsce
– To miejsce z wielkim bagażem historii – ocenia Janusz Halisz, kustosz i kierownik działu fotografii Jadernówki będącej oddziałem Muzeum Regionalnego w Mielcu. – Budynek był początkowo przeznaczony do rozbiórki, ale lokalni mieszkańcy konsekwentnie zabiegali, by powstało tu muzeum. To przecież nie tylko pierwszy zakład fotograficzny w Mielcu, ale też istotne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta