Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgiel, brudny sekret Europy

20 listopada 2017 | Ekonomia

Unia powinna płacić państwom członkowskim za odejście od węgla. Nie musi nawet tworzyć w tym celu funduszu, bo ten już jest.

Globalne ocieplenie wydaje się przytłaczającym wyzwaniem. Jakakolwiek nadzieja związana z ograniczaniem katastrofalnych zwyżek temperatury wymaga drastycznych i skoordynowanych działań na całym świecie. Postęp jest powolny, ale są już zielone punkty dobrych wiadomości. U nas w Europie następuje transformacja energetyki poprzez osiągnięcia w energii odnawialnej i stanowczą politykę ograniczania emisji. Modernizacja unijnej energetyki po 2000 r. dokonała się w tempie, którego mało kto się spodziewał. Ale Europa wciąż ma swój brudny sekret. Wiele państw UE nie pozbyło się z miksu energetycznego jego najbardziej trującego składnika: węgla.

Najgorsze źródło energii

Węgiel nie przestaje odgrywać ogromnej roli w produkcji energii elektrycznej w kilku państwach UE: 80 proc. w Polsce, ponad 40 proc. w Czechach, Bułgarii Grecji i Niemczech. Nawet u takiego eksportera gazu jak Holandia aż 35 proc. elektryczności pochodzi z węgla. Do tej pory tylko kilka krajów UE obiecało, że zamknie wszystkie swoje elektrownie zasilane węglem: Wielka Brytania, Francja, Włochy i Holandia.

To musi się zmienić, bo ta utrzymująca się obecność węgla w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 10907

Spis treści
Zamów abonament