Czy kara za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu jest kosztem
Spółka rozliczy karę umowną w swoim rachunku podatkowym, ponieważ jest to wydatek poniesiony w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodu jakim jest prowadzona działalność gospodarcza.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 września 2017r. (II FSK 2054/15).
Spółka z o.o. zajmuje się sprzedażą odzieży, obuwia oraz akcesoriów sportowych w wynajmowanych w tym celu lokalach. Gdy działalność danego punktu handlowego jest nierentowna, spółka podejmuje decyzję o jego zamknięciu przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa najmu. W związku z tym, że umowa najmu przewiduje kary z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy, spółka zwróciła się z pytaniem do organu, czy kara zapłacona z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Spółka wskazała, że mimo iż kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy nie mieści się w katalogu z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, to zasadność jej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należy rozpatrywać na zasadach ogólnych, czyli pod kątem poniesienia wydatku w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodów. Zapłata kary z tytułu rozwiązania umowy najmu przed upływem okresu jej wygaśnięcia ma na celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta