Kiedy niższy VAT na ciastka
Uzależnienie stosowania obniżonej stawki VAT do wyrobów ciastkarskich jedynie od kryterium ich daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia jest zgodne z prawem wspólnotowym.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 9 listopada 2017 r. (C-499/16) w sprawie AZ przeciwko Ministrowi Finansów.
Stan faktyczny
Wyrok TSUE dotyczy polskiej spółki produkującej wyroby ciastkarskie, w szczególności takie wyroby, których data minimalnej trwałości przekracza 45 dni.
Spółka zwróciła się do ministra finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w celu potwierdzenia, czy może stosować obniżoną stawkę VAT wynoszącą 8 proc. do dostaw wyrobów ciastkarskich, które mimo że wchodzą w zakres pozycji CN odpowiadającej klasyfikacji „wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże", to mają datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia przekraczające 45 dni. We wniosku o interpretację spółka podniosła, że pozycja 32 załącznika nr 3 do ustawy o VAT niezgodnie z prawem UE wprowadza kryterium stosowania obniżonej stawki VAT, które nie wynika ani z dyrektywy VAT, ani z klasyfikacji CN. Pozycja CN 1905 90 60 nie zawiera bowiem rozróżnienia w zależności od świeżości produktów, daty ich minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.
Minister finansów zanegował stanowisko spółki i wskazał, że polski ustawodawca mógł przyjąć jako kryterium stosowania obniżonej stawki VAT świeżość produktów, datę ich minimalnej trwałości lub termin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta