Kiedy zakład energochłonny nie zapłaci podatku akcyzowego
Zastosowanie zwolnienia podatkowego jest możliwe w przypadku spełnienia warunków określonych w ustawie o podatku akcyzowym. Spółka posiadała wprawdzie status zakładu energochłonnego, ale nie spełniła drugiego z warunków, gdyż nie wdrożyła systemu prowadzącego do podwyższenia efektywności energetycznej.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 30 sierpnia 2017 r. (I GSK 1155/15).
Spółka jest zakładem energochłonnym. W 2013 r. zakończyła modernizację węzłów cieplnych w wybranych budynkach zlokalizowanych na terenie miasta. Modernizacja ta polegała na zastąpieniu zasilania budynków z węzłów grupowych zasilaniem z węzłów indywidualnych. Spółka spytała, czy jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego. W ocenie spółki, nabyła ona 1 stycznia 2014 r. uprawnienie do zwolnienia od podatku akcyzowego wskutek zakończenia przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.
Organ nie zgodził się ze stanowiskiem spółki i stwierdził, że spółka – pomimo przeprowadzenia modernizacji wybranych przyłączy do budynków oraz węzłów ciepłowniczych – nie wdrożyła systemu prowadzącego do podwyższenia efektywności energetycznej, zatem nie spełniła warunku przewidzianego dla zastosowania zwolnienia. Spółka wniosła skargę na tę interpretację do WSA, jednak sąd nie zgodził się ze stanowiskiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta