Wykup nieruchomości z leasingu daje prawo do odliczenia
Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury dokumentującej wykup budynków i budowli po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, jeżeli obiekty te będą przez nią wykorzystywane do działalności opodatkowanej.
Tak wynika z indywidualnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 października 2017 r. (0111-KDIB3-1.4012.441.2017.2.AB).
Wnioskodawca jako zarejestrowany podatnik VAT czynny, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wykonywania studiów i projektów instalacji elektroenergetycznych zawarł umowę leasingu operacyjnego nieruchomości. Był to tzw. leasing zwrotny, a więc spółka sprzedała należącą uprzednio do niej nieruchomość na rzecz leasingodawcy i zawarła umowę leasingu, której przedmiotem była ta nieruchomość. Umowa leasingu została zawarta na okres 120 miesięcy. Transakcja sprzedaży nieruchomości leasingodawcy była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a leasingodawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
Nieruchomość składała się z budynków i urządzeń stanowiących odrębne nieruchomości, tj. budynku głównego biurowca, budynku zaplecza, stacji transformatorowej, muru oporowego, sieci kanalizacyjnej, ogrodzenia oraz dróg i placów. Była ona wykorzystywana przez spółkę jako jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta