Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec ery aut, jakie znamy

20 listopada 2017 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Przyszłość transportu to pojazdy niskoemisyjne, ale i nowy sposób ich używania, czyli gotowość ludzi do dzielenia się swoją własnością – mówi komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości.

Rz: Komisja Europejska wyznaczyła cel: obniżenie o 30 proc. emisji CO2 przez nowe auta w 2030 r., a cel pośredni – 15 proc. w 2025. Czy branża motoryzacyjna zdąży?

Elżbieta Bieńkowska: Rewolucja przemysłowa, której teraz doświadczamy, jest dużo szybsza niż poprzednie. Tak naprawdę 2030 r. to najbardziej odległy termin jej przeprowadzenia, szczególnie w przemyśle samochodowym. Bo zbliża się koniec ery aut, jakie znamy teraz. Będzie zupełnie nowe podejście do tego, jak używamy samochodów, a więc i do tego, jak je produkujemy. To perspektywa najwyżej dziesięciu lat. Nowe podejście to nie tylko samochody niskoemisyjne, ale i sposób ich używania, czyli rosnąca gotowość ludzi do dzielenia się swoją własnością. Ludzie są gotowi płacić więcej za samochód, bo zakładają, że jest znacznie czystszy niż w przeszłości. Z kolei młodzi ludzie są dużo bardziej skłonni do dzielenia się autami. Producenci samochodów mają świadomość tej rewolucji. Oczywiście lobbują za rozwiązaniami, które nieco ją opóźnią i wydłużą czas, gdy produkuje się auta po staremu. Komisja Europejska musi wywierać presję, jeśli nie chcemy, by w 2030 r. samochody na europejskich drogach pochodziły tylko z importu. Musimy utrzymywać przewagę konkurencyjną.

W pakiecie mobilności są punkty odniesienia dla aut niskoemisyjnych na 2025 i 2030 r. To punkty odniesienia, a nie kwoty czy zakaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 10907

Spis treści
Zamów abonament