W 2018 r. będzie nowy mechanizm ograniczający odliczanie odsetek
Od 1 stycznia zaczną obowiązywać przepisy ograniczające możliwość ujmowania odsetek w kosztach. Będą one stosowane nie tylko do wewnątrzgrupowego finansowania dłużnego, ale także do pożyczek udzielanych przez instytucje zewnętrzne.
10 listopada 2017 r. Senat przyjął bez poprawek uchwaloną 27 października 2017 r. przez Sejm nowelizację ustaw o podatkach dochodowych (dalej: nowelizacja) i przekazał do podpisu prezydenta. Nowelizacja wprowadza do polskiego porządku prawnego nowy mechanizm ograniczenia możliwości odliczania odsetek (nowe brzmienie art. 15c ustawy o CIT). Nowe regulacje są wdrożeniem do polskiego porządku prawnego przepisów Dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. (tzw. dyrektywy ATAD).
Zamiast cienkiej kapitalizacji
Mechanizm ograniczenia możliwości odliczania odsetek jest rewolucyjną zmianą w polskim prawie podatkowym. W obecnie obowiązujących przepisach stosowany jest mechanizm cienkiej kapitalizacji, gdzie wartość odsetek podlegających odliczeniu ustalana jest na podstawie stosunku wysokości kapitału własnego do zadłużenia wobec powiązanych „kwalifikowanych" podmiotów. Ograniczeniom z tytułu cienkiej kapitalizacji podlegają tylko odsetki związane z finansowaniem wewnątrzgrupowym, natomiast odsetki wypłacane na rzecz podmiotów zewnętrznych (np. banków) nie są objęte zakresem tej regulacji. Opcjonalnie, podatnicy mogą wybrać stosowanie mechanizmu przewidzianego w art. 15c ustawy o CIT w obecnym brzmieniu, który ogranicza możliwość odliczenia odsetek także w przypadku pożyczek udzielonych przez podmioty niepowiązane.
Nowe regulacje mają od 1 stycznia 2018 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta