Odprawy i odszkodowania z 70-proc. podatkiem
Od 1 stycznia 2016 r. do każdej wypłaty odszkodowania należy stosować zryczałtowany 70-proc. podatek, jeśli do końca 2015 r. suma wypłat odszkodowania przekroczyła wysokość wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług wiążącej go ze spółką w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 30 sierpnia 2017 r (III SA/Wa 2546/16).
Podatnik podpisał umowę o pracę oraz zawarł umowę o zakazie konkurencji ze spółką akcyjną. Zapisy umowy o zakazie konkurencji stanowiły, że po rozwiązaniu umowy o pracę wnioskodawca powstrzyma się od prowadzenia działalności konkurencyjnej w okresie 24 miesięcy od chwili ustania stosunku pracy. W tym okresie będzie otrzymywał odszkodowanie płatne w równych ratach miesięcznych. Po wejściu w życie nowelizacji przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 30 ust. 1 pkt 15) powstał spór, czy do każdej wypłaty odszkodowania w 2016 r. należy stosować zryczałtowany 70-proc. podatek, jeśli do końca 2015 r. suma wypłat odszkodowania przekroczyła wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług wiążącej go ze spółką, w której Skarb Państwa ma bezpośrednio lub pośrednio większość głosów na zgromadzeniu wspólników, otrzymanego przez podatnika w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty.
Zdaniem podatnika wypłacone w 2016 r. odszkodowanie do kwoty nieprzekraczającej wynagrodzenia otrzymanego z tytułu umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta