Jak potrącać zaliczki na PIT
Pracodawca jako płatnik powinien zaprzestać pomniejszania zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek, począwszy od następnego miesiąca po tym w którym dochody pracownika przekroczyły kwotę 85 528 zł.
- W listopadzie 2017 r. pracownik przekroczył pierwszy próg podatkowy. Od grudnia 2017 r. należy obliczać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 32 proc. Pracownik nie złożył oświadczenia płatnikowi o zamiarze wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Kiedy płatnik powinien zaprzestać stosowania kwoty zmniejszającej zaliczkę na PIT? Czy w miesiącu przekroczenia górnej granicy pierwszego progu podatkowego (w listopadzie), czy w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 85 528 zł (tj. w grudniu 2017 r.)? – pyta czytelniczka.
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta