Spóźniona rejestracja nie pozbawia prawa do odliczania VAT
Przedsiębiorca dokonujący zakupów na cele działalności opodatkowanej przed złożeniem zgłoszenia VAT-R, może od nich odliczyć podatek. Technicznie jest to jednak możliwe dopiero gdy uzyska status podatnika czynnego.
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Warunkiem odliczenia podatku naliczonego jest zatem istnienie związku poniesionych nakładów z działalnością opodatkowaną podatnika. Kwotę podatku należnego może obniżyć tylko podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, czyli podmiot realizujący samodzielną działalność gospodarczą. Powołany przepis nie wymaga więc posiadania rejestracji (jako podatnik VAT czynny) dla powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego. Status podatnika VAT nabywa się bowiem z chwilą wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, a nie z chwilą rejestracji przez urząd skarbowy. Jeżeli zatem podatnik robi zakupy na cele działalności opodatkowanej (aktualnej lub przyszłej), ale nie zdążył jeszcze złożyć zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, to nie traci on uprawnienia do skorzystania z odliczenia podatku od tych zakupów.
Realizacja w deklaracji VAT-7
Powstanie prawa do obniżenia podatku należnego trzeba jednak odróżnić od formalnej możliwości realizacji tego uprawnienia. Technicznie odliczenia dokonuje się bowiem poprzez wykazanie prawidłowej kwoty podatku naliczonego w deklaracji VAT-7. Organy podatkowe wielokrotnie wskazywały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta