Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmom potrzeba liderów

27 listopada 2017 | Ekonomia
Indywidualne cechy pracowników, takie jak kreatywność czy umiejętność pracy w grupie, są dziś bardziej cenione niż ich konkretne kompetencje zawodowe – zgodnie twierdzili uczestnicy debaty poświęconej zawodom przyszłości.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Indywidualne cechy pracowników, takie jak kreatywność czy umiejętność pracy w grupie, są dziś bardziej cenione niż ich konkretne kompetencje zawodowe – zgodnie twierdzili uczestnicy debaty poświęconej zawodom przyszłości.

Rewolucja przemysłowa sprawi, że będziemy wykonywać zawody, których jeszcze nie znamy. Pracodawcy też muszą się mocno zmienić.

michał duszczyk

Na początku XIX wieku jedynymi uznawanymi powszechnie profesjami były te związane z kościołem, medycyną, prawem i wojskiem. Rewolucja przemysłowa przyniosła jednak zapotrzebowanie na nowe zawody, takie jak architekt czy inżynier. Dziś jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji w tym zakresie. Na naszych oczach powstaje coraz więcej zawodów, które wymagają zupełnie nowych kompetencji. Sama wiedza w danej dziedzinie i doświadczenie nie wystarczą. Potrzebne będą umiejętności bardziej uniwersalne. Kluczowe już teraz stają się inteligencja emocjonalna, umiejętność nawiązywania relacji i pracy w zespole oraz kreatywność.

Zawody przyszłości

Nad tym, które kompetencje staną się wkrótce najistotniejsze, zastanawiali się uczestnicy zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" debaty „Nowe biznesy w dobie cyfryzacji. Zawody i specjalizacje przyszłości". Nie mieli wątpliwości, że już teraz często ważniejsze niż kompetencje zawodowe są np. zdolności interpersonalne, jak praca zespołowa czy umiejętność komunikacji. Rynek – dzięki nowym technologiom – rozwija się dziś tak dynamicznie, że ciężko zaplanować karierę i zawód, który będzie się wykonywało w przyszłości. Osoby, które zaczynają właśnie studia, gdy je skończą, mogą pracować w specjalizacjach, które jeszcze nie istnieją. Jak wskazuje Katarzyna Rusek, dyrektor personalna w SAP...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10913

Wydanie: 10913

Spis treści
Zamów abonament