Historia Polski w pigułce
Żadne miasto w naszym kraju nie ma starszej od Kalisza metryki i równie bogatej, choć niejednoznacznej przeszłości.
izabela kacprzak
Istnienie Calisii – najprawdopodobniej Kalisza – odnotował Ptolemeusz w połowie II w. naszej ery. Jeśli to prawda, dzisiejszy Kalisz byłby najstarszym polskim miastem. Nie ma na to niezbitych dowodów (spór między historykami trwa), jednak przemawiać za tym mogą chociażby skarby wykopane w Kaliszu przez archeologów – w tym najstarsza moneta rzymska, czyli denar republikański wybity w 82 r. p.n.e. przez Kwintusa Futiusa Calensa.
Według badaczy dziejów miasta najstarsze ślady działalności ludzkiej na jego terenie i w okolicach sięgają mezolitu, ale to położenie przy Bursztynowym Szlaku dało początek wielkiemu rozwojowi Kalisza w czasach rzymskich. Szlak łączył Imperium Romanum z Morzem Bałtyckim. Ten handlowy szlak kupieckich wypraw po bursztyn zaczynał się w Akwilei nad Adriatykiem i piął się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta